Koncert – ETHNO PORT 2019 – LEMMA & SOUAD ASLA (Algieria) 2019-06-16 22:00:00 Dziedziniec Zamkowy

0

Koncert - ETHNO PORT 2019 - LEMMA & SOUAD ASLA (Algieria)
[xyz-ips snippet=”etykietki”]

 

Kup bilet

Początek: 2019-06-16 22:00:00 

ETHNO PORT 2019 – LEMMA & SOUAD ASLA (Algieria)
16.06, g. 22, Dziedziniec Zamkowy, bilety 30 zł   
 

Słowo lemma, używane od wieków w regionie Saoura w Algierii, wyraża wszystko, co związane jest ze zgromadzeniem, spotkaniem przy szklance herbaty, przy muzyce i tańcu. Lemma jest zaklęciem chwili, zapobieganiem rozproszeniu myśli i działań, spoiwem integrującym kulturę ksour, czyli pustynnych osad południowo-wschodniej Algierii.
W muzyce jedenastu artystek tworzących grupę Lemma spotyka się i spaja w niezwykle żywiołową całość bogactwo czterech gatunków muzycznych. Strukturalne ramy repertuaru grupy nakreślają berberyjskie pieśni zaffanî. Deklamacyjny w swoim charakterze, wysoki śpiew solistki wypowiada tutaj posłuszeństwo rytmicznej dyscypliny bębnów, jednocześnie pozostając w zgodzie z wewnętrznym pulsem utworów. Kompozycję całości dopełnia odpowiadający solistce chór i zwrotkowa forma zaczerpnięta z andaluzyjskiej twórczość al-farda.
Duchowa istota muzyki Lemmy płynie podwójnym strumieniem zasilanym przez związane z sufizmem gatunki hadra i gnâwî. To nie tylko formy artystycznej ekspresji, ale narzędzia służące doświadczaniu boskiej obecności poprzez zanurzanie się w nabierającym tempa, ekstatycznym, grupowym doświadczaniu dźwięków i ruchów, wzmacnianym przez zapachy specjalnie na tę okazję przygotowanych kadzideł i kolory wyjątkowych tkanin.
 

Organizatorzy:
Centrum Kultury ZAMEK

Święty Marcin 80/82

Poznań

61-809

Przejdź do wydarzenia

English:
buy a ticket

Go to the event

We will be happy to hear your thoughts

Leave a Reply

Najlepsze imprezy w Polsce
Logo
%d bloggers like this:
Shopping cart