Koncert – ETHNO PORT 2019 – EVRITIKI ZYGIA (Grecja) 2019-06-16 20:00:00 CK Zamek

0

Koncert - ETHNO PORT 2019 - EVRITIKI ZYGIA (Grecja)
[xyz-ips snippet=”etykietki”]

 

Kup bilet

Początek: 2019-06-16 20:00:00 

EVRITIKI ZYGIA (Grecja)
16.06.2019 g.20 Scena na Trawie
bilety 2 zł
 
Evritiki Zygia
Evritiki Zygia to żywiołowy męski kwintet, który przyjął nazwę od Ewros, żyznej doliny północno-wschodniej Grecji, części starożytnej Tracji. Na muzykę tego regionu składają się pieśni i tańce głęboko zakorzenione w rolniczym i pasterskim cyklu pracy, odpoczynku, radości narodzin i ożenku, ale także goryczy śmierci.
Muzykę z Ewros wykonuje się na zestawie instrumentów melodycznych, zwanym zygia, czyli dosłownie waga, który w tym przypadku stanowią dudy, flet kaval i lira. Ta ostatnia to trzymany na kolanach, niewielki, trzystrunowy instrument smyczkowy o pękatym kształcie, przypominający bułgarską gadułkę, a nie znaną z greckich rzeźb lirę antyczną, na której akompaniował sobie Orfeusz.
Rytmiczną podstawę muzyki z Ewros tworzy partia dużego dwumembranowego bębna davul, znanego też jako daouli. Gra się na nim dwiema pałkami – cięższą z nich wygrywany jest główny puls, natomiast mniejszą, elastyczną pałką jego synkopujące wypełnienie. Tradycję z nowoczesnością spina w muzyce Evritiki Zygia wykorzystanie akordeonu, który interferuje z burdonem dud i dodaje pieśniom i tańcom pełnego, bogatego brzmienia.
 

Organizatorzy:
Centrum Kultury ZAMEK

Święty Marcin 80/82

Poznań

61-809

Przejdź do wydarzenia

English:
buy a ticket

Go to the event

We will be happy to hear your thoughts

Leave a Reply

Najlepsze imprezy w Polsce
Logo
%d bloggers like this:
Shopping cart