Inne – Huiczole, ostatni strażnicy pejotla + spotkanie z Marakate 2019-05-22 19:00:00 Kino Rialto

Inne - Huiczole, ostatni strażnicy pejotla + spotkanie z Marakate
Miejscowość: Wstęp ( PLN ): Nazwa miejsca/ulica:

 

Kup bilet

Początek: 2019-05-22 19:00:00 

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Huiczole, ostatni strażnicy Pejotla” w tłumaczeniu Iwony Klemczak. Głównym bohaterem opowieści o świętej ziemi Wirikuta jest Marakame José Luis “Katira” oraz jego rodzina Ramírez, którzy na zaproszenie Soul Travel zawitali do Polski
 
 
O filmie: opowieść o Wixáritari – jednej z ostatnich zachowanych kultur przedchrześcijańskich w Ameryce Łacińskiej. Dokument o ich zmaganiach, by ochronić Wirikutę, ich święte miejsce, gdzie rośnie ważny w ich kulturze pejotl. Powiązana z nią tradycyjna medycyna, postrzegana jest jako źródło wiedzy i kontinuum ich bogatej tradycji. W filmie podążamy za rodziną Ramirez, typową familią Wixáritari z wioski Laguna Seca w Sierra Madre Occidental, podczas pielgrzymki na ziemie Wirikuta, będącej coroczną tradycją duchową dla Indian Wixáritari. José Luis “Urramuire” Ramírez, główny bohater filmu to marakame, a prywatnie ojciec Enrique i jego ośmiorga rodzeństwa, uzdrowiciel i przywódca duchowy społeczności. Film opowiada o zmaganiach ze zmieniającym się światem, o próbie ochrony ich ziemi i pokojowej walce, do jakiej stają rdzenni mieszkańcy Meksyku. Walce o ziemię, która dotyczy nas wszystkich.
 
Realizatorzy:
Reżyseria: Hernán Vilchez
Produkcja: Hernán Vilchez i Paola Stefani
Tłumaczenie: Iwona Klemczak
Gatunek: dokument
Kraj produkcji: Meksyk, Argentyna
Rok premiery światowej: 17 maj 2014
Czas trwania: 124 minuty + 45 minut spotkania przed filmem
 
link do zwiastunu: https://huicholesfilm.com/es
 
PRZED FILMEM
Przed filmem odbędzie się rozmowa ze specjalnymi gośćmi z Meksyku – Marakate José Luisem “Katira” Ramírezem oraz Maríą Teresą ”Turama”. To przedstawiciele starszyzny Indian Wixáritari z Sierra Madre Occidental w La Laguna. Rozmowę poprowadzi Renata Sabela, inicjatorka przyjazdu Marakate do Polski.
 
Marakame José Luis “Katira” – lider ceremonialny, uzdrowiciel. Zawsze podróżuje ze swoimi skrzypkami. Aktywny działacz na rzecz ochrony świętej ziemi Wirikuta, a także praw ludności rdzennej m.in. w Meksyku, USA, Kolumbii i Boliwii. Człowiek pełen radości i wiary. 
 
Marakame María Teresa “Turama” – przewodniczka swojej 
społeczności, osoba o niezwykłej sile i charyzmie. Mówi niewiele, po prostu działa. Na co dzień zajmuje się sztuką i rękodziełem. Prywatnie żona Marakame José Luisa i matka dziewiątki dzieci.
 
Renata Sabela – podróżniczka, filolożka, zwolenniczka odpowiedzialnej turystyki, organizatorka wypraw do kultur rdzennych, założycielka Soul Travel. Od 2012 roku działa na rzecz Wirikuty, przyjaciółka rodziny Ramírez z La Laguna Seca, wielokrotnie podróżowała na pustynię z Wixáritari.
 
PO FILMIE
Po filmie będzie możliwość zakupienia ręcznie tworzonej unikatowej sztuki Wixaritari. Płatność tylko gotówką.
 

Organizatorzy:
Kino Rialto

Dąbrowskiego 38

Poznań

60-842

Przejdź do wydarzenia

English:
buy a ticket

Go to the event

We will be happy to hear your thoughts

Leave a Reply

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Najlepsze imprezy w Polsce
%d bloggers like this: