Eleni – wspaniała polska piosenkarka

Eleni

Eleni Dzoka lub Tzoka  (gr. Ελένη Τζόκα) ur. Milopulos (gr. Μυλοπούλουz), potocznie znana jako Eleni (odpowiednik polskiego imienia Helena) (ur. 27 kwietnia 1956 w Bielawie) – polski Piosenkarka z greckiej rodziny.

 

Jej rodzice, Perykles i Despina Milopoulos, są emigrantami (związanymi z sytuacją polityczną) greckiej wojny domowej, którzy osiedlili się w Polsce w latach pięćdziesiątych. Helena Milopulos w Bielawie ukończyła szkołę muzyczną w klasie gitary.

 

Kariera muzyczna

Debiutowała w szkolnym zespole muzycznym Niezapominajki, później zaśpiewała w licealnym zespole Ballada. Po ukończeniu szkoły średniej zaczęła pojawiać się w grupie uczniów Hellen. Od 1975 roku wokalistka działała w zespole Prometheus, w 1980 roku rozpoczęła karierę solową.

Mężem Eleni jest Fotis Tzokas, brat założyciela zespołu Prometheus, Kostasa Tzokasa. Kostas Tzokas jest także jego managerem i autorem niektórych piosenek.

W 1977 roku nagrała swój pierwszy album, Prometheus, na płycie LP Po słonecznej stronie życia. Artysta zaśpiewał piosenkę na czele polskiej wersji cyklu Bouli i Pinokio.

20 stycznia 1994 r.  Eleni stanęła w obliczu rodzinnej tragedii. Straciła jedyną córkę – 17-letnią Afrodytę (ur. 26 sierpnia 1976 ) – zastrzeloną przez 21-letniego Piotra Gruchota, byłego chłopaka dziewczynki, który nie pogodził się z rozstaniem. mógłby.

1 lutego 2006 roku  Eleni wydała książkę Nic Miłość nie pokona z okazji 30-lecia swojej twórczości. Książka jest rozmową z ks. Robertem Mirosławem Łukaszukiem z Biura Prasowego Klasztoru Jasnogórskiego o ich życiu, miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem.

Piosenkarka mieszka w Poznaniu.

źródło: WIkipedia PL

Przeżyła tragiczną śmierć córki

Córka Eleni została zamordowana przez byłego chłopaka, który został skazany na 25 lat więzienia a wyszedł po 21 latach.

Eleni ma w sobie wiele miłości, którą naucza innych.  Potrafiła wybaczyć zabójcy swojej córki. Nie ma do niego żalu, nie ma złości.

Gdybym nie wybaczyła, nie żyłabym. W moim sercu Afrodyta będzie żyła zawsze. Nadal obchodzę każde jej urodziny, rocznicę śmierci, zastanawiam się, jaka by była, co by robiła, czy miałaby dzieci. Ale na co dzień nie rozpaczam. Pogodziłam się z myślą, że moje dziecko jest już w lepszym świecie, do którego wszyscy zdążamy. Nie czuję złości ani nienawiści. Mam pokój w sercu. Bez tego nie mogłabym żyć ani śpiewać – mówiła wówczas w jednym z wywiadów.

Dyskografia Expand

źródło: wikipedia

1 Komentarz
  1. […] Zamówienie płyt Eleni Historia Eleni […]

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Shopping cart